Odzyskiwanie utraconych danych w łódzkich firmach

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie największe korporacje przechowują potężne bazy danych na dyskach twardych. Metoda ta pozwala bowiem przechowywać różnego rodzaju poufne dokumenty, w wygodnej, potencjalnie bezpiecznej, zdigitalizowanej formie. Idealnym przykładem owej tezy są chociażby łódzkie firmy związane z branżą IT, które coraz częściej oferują swym pracownikom również pracę zdalną za pomocą zdigitalizowanych programów, które przechowują ogromne zasoby informacji.

Odzyskiwanie ważnych danych z uszkodzonych dysków twardych

Dysk twardyChoć dyski twarde niewątpliwie posiadają swoje ogromne atuty, to jednak są również narażone na niebezpieczne uszkodzenia, które mogą narazić firmę na ogromne straty. Na całe szczęście niezwykle rozwinięta dziś branża informatyczna umożliwia zazwyczaj szybkie odzyskanie utraconych danych. Dlaczego odzyskiwanie danych jest w ogóle możliwe? Czy usunięcie danego dokumentu nie wiąże się bezpośrednio z jego bezpowrotną utratą? Okazuje się, że usuwane dane tak naprawdę nie znikają z dysku twardego. Usunięcie danych wiąże się bowiem jedynie z pozyskaniem większej ilości wolnego miejsca, która może zostać zapisana nowymi danymi. Jeśli jednak usuniemy jakiekolwiek materiały z dysku pozostawią one po sobie pewien ślad, który zawsze można odtworzyć za pomocą specjalistycznych programów naprawczych.

Dysk HDDProblemy związane z usunięciem danych zalicza się do tzw. błędów logicznych, z którymi można uporać się stosunkowo szybko. Najbardziej niebezpiecznymi błędami logicznymi są niewątpliwie zewnętrzne ataki hakerów, którzy niekiedy atakują bazy danych większych firm za pomocą wirusów, które dewastują dysk twardy. Na rynku istnieją jednak profesjonale firmy, które oferują wówczas odzyskiwanie danych – Łódź jest przykładem miasta, które zaraz po stolicy posiada najwięcej tego typu serwisów. Właściciele łódzkich firm mogą więc spać spokojnie – nad ochroną ich danych przez całą dobę czuwają wykwalifikowani informatycy, którzy uporają się nawet z najbardziej rozległymi uszkodzeniami dysku. Serwisy te wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują różnego rodzaju pakiety naprawcze, które dostosowane są bezpośrednio do rodzaju usterki. Przykładem tego typu podziałów są m.in. przyspieszone tryby odzyskiwania danych dedykowane dużym korporacjom. Wykupienie tego typu usługi kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, jednak sam czas naprawy trwa wówczas zaledwie kilka godzin (nad rozległymi uszkodzeniami pracuje wówczas nawet kilkunastu informatyków).

Właściciele dużych firm powinni więc dbać o ochronę cennych baz danych, które przechowywane są na dyskach twardych. Nośniki te mogą bowiem ulegać rożnego rodzaju uszkodzeniom, które wiążą się z utratą obszernych zasobów zdigitalizowanych informacji. Pracownicy dużych korporacji powinni również uważnie obserwować pracę dysków. Jeśli z dysku twardego dochodzą nietypowe hałasy, a dostęp do bazy danych staje się znacznie utrudniony (systemy zaczynają się wieszać a informacje zaczynają znikać) należy niezwłocznie zabezpieczyć dysk twardy i udać się z nim bezpośrednio do serwisu informatycznego, który zajmie się jego naprawą.

Dodaj komentarz