Jakie dyski w monitoringu?

Jakie dyski w monitoringu?

Wielość zastosowań, powszechny dostęp i niewielka cena sprawiły, że kamery monitorujące stały się stałym elementem miejskiego pejzażu. Obecne są w środkach komunikacji, w większości miejsc publicznych, w przedsiębiorstwach oraz w domach prywatnych. Jesteśmy obserwowani na niemal każdym kroku, a ilość materiału video która powstaje każdego dnia jest wręcz niewyobrażalna.

Dyski o dużej pojemności

Dysk HDDAby móc sprostać specyficznym wymogom technicznym rejestratorów video, dyski twarde podłączone do systemu kamer i zapisujące nieustannie materiał filmowy muszą charakteryzować się dużą prędkością zapisu i odczytu danych oraz dużą pojemnością pozwalającą na przechowywanie ogromnej ilości danych. Aby sprostać temu zadaniu, dostępne na rynku nowoczesne dyski do rejestratorów cechują się pojemnością liczoną w terabajtach i prędkością zapisu danych dochodzącą do 10 000 rpm. Wielkość dysku potrzebnego do obsługi systemu kamer uzależniona jest od kilku czynników, z których ilość kamer i jakość rejestrowanego obrazu są decydujące. Przy jednej kamerze nagrywającej obraz w jakości HD minimalną wielkością dysku będzie 500 GB, będzie się to jednak wiązało z koniecznością dość częstego kasowania starszego materiału video, w celu uzyskania wolnego miejsca dla nowych filmów.

dyski do rejestratorów System składający się z kilku lub kilkunastu kamer będzie potrzebował już kilku terabajtów, natomiast systemy przemysłowe stosowane w halach produkcyjnych i w miejskich systemach monitoringu mają zazwyczaj połączone dyski spięte w sieci serwerów. Większość systemów monitorujących operuje dyskami HDD, które cechują się dobrym stosunkiem prędkości zapisu i odczytu (z reguły 7200 rpm) do pojemności. Wprawdzie dyski SSD są nieporównywalnie szybsze od dysków HDD, ale nie są tak pojemne, a największą przeszkodą jest wielokrotnie wyższa cena dysków SSD. Tradycyjne dyski HDD oparte na technologii zapisu danych na nośniku magnetycznym są tanią i ogólnie dostępną opcją dla każdego użytkownika, natomiast dyski SSD zapisujące dane w technologii flash muszą sporo stanieć, aby wyprzeć z rynku starego konkurenta. Wciąż rozwijana technologia zapisu informacji na nośniku magnetycznym sprawia, że nowoczesne dyski do rejestratorów są w przeważającej większości dyskami HDD.

Specyficzne wymogi techniczne kamer monitorujących sprawiają, dyski oparte na technologii nośnika magnetycznego najpełniej spełniają powierzone im zadanie i nie widać na horyzoncie rozwijającej się technologii która by miała je zastąpić w najbliższym czasie. Są one używane zarówno przez samorządy miejskie, jak również przy kamerach dozorujących dzieci, używanych w domach prywatnych.

Dodaj komentarz