Jak zabezpieczyć swoje dane?

 

Dane jakie przechowujemy na swoich komputerach często są bardzo cenne. Z punktu widzenia emocjonalnego mogą to być zdjęcia naszej rodziny, elektroniczny pamiętnik, czy filmy z urodzin. Z punktu widzenia zawodowego mogą to być biznesplany, grafiki na zamówienie, dokumenty firmowe.

Odzyskiwanie danych z dysków

Dlatego też kiedy nasz komputer się zepsuje nie martwimy się tak bardzo o sam sprzęt (choć wizja wydawania pieniędzy na nowy komputer nie jest zbyt optymistyczna), a martwimy się bardziej o nasze dane, że możemy je utracić. Oczywiście, obecnie odzyskiwanie danych jest możliwe. Bez względu na to czy nasz komputer, dysk USB, czy karta pamięci zostały uszkodzone mechanicznie (zarysowania, pęknięcia, wgniecenia), czy też elektronicznie/logicznie (wirusy, błędna ścieżka pliku, itp.) to wszystko można naprawić. Bez wątpienia odzyskiwanie danych nie jest łatwe i jedynie specjaliści mogą to zrobić skutecznie. Jednak innej drogi nie ma. Jeśli nie chcemy się obawiać, że nasze dane przepadną to możemy je zawczasu zabezpieczyć. Przede wszystkim warto jest zainstalować na swoim sprzęcie program antywirusowy. Wirusy są jednym z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego działania systemu. Nawet zaufane strony internetowe mogą zaszkodzić naszemu komputerowi, jeśli padły one ofiarą ataków hakerów. Program antywirusowy jest rodzajem tarczy, która chroni system. Wirusy zostają zablokowane i nie wchodzą w dysk. Dodatkowo, wiele programów tego typu posiada darmowe aktualizacje przy wykupieniu subskrypcji, oczyszcza system z plików cookie, czy też polepsza wydajność komputera. Zatem dobry program sprawi, że awarie i odzyskiwanie danych nie będą czymś o czym musimy myśleć. Kolejną ważną rzeczą jest robienie licznych kopii zapasowych. Ważne dokumenty dobrze jest zapisywać na dysku zewnętrznym, jako pliki w chmurze, czy też wysyłać je sobie na e-maila. Wtedy nawet jeśli komputer się zepsuje to nasze dane nie zostaną uszkodzone. Im częściej będziemy to robić tym mniej danych utracimy. Dyski zewnętrzne są obecnie tak duże, że zmieści się na nich bardzo wiele plików. Nie można mówić o odzyskiwaniu danych bez ich szyfrowania. Hasła można zakładać na cały komputer (hasło wpisywane przy włączaniu systemu), ale także na poszczególne foldery czy pliki.

Hasło sprawi, że nawet jeśli ktoś się włamie do naszego komputera to nie dostanie się do tych plików. Założenie hasła trwa chwilę, a może okazać się bardzo pomocne. Podsumowując, program antywirusowy, zabezpieczanie hasłami, jak i częste zgrywanie danych na dysk zewnętrzny pozwalają nam pozbyć się obaw o dane na naszym komputerze.

Close Menu