Czym kierować się przy wyborze filamentu 3D?

Czym kierować się przy wyborze filamentu 3D?

Obecnie mamy dostęp do szerokiej gamy materiałów eksploatacyjnych do drukowania przestrzennego. Filamenty można podzielić na te plastikowe, metalowe, jak też szklane, żywiczne i kilka innych. Jeśli wiemy, z jakiego tworzywa ma być wykonany nasz przedmiot – to już pół sukcesu. Jednak na przykład sam plastik to za mało – musimy wiedzieć jeszcze, czy ma to być nylon, ABS, czy może jeszcze inny filament.

Filament PET jest popularny

filament petCzym więc kierować się przy wyborze? Tak naprawdę znaczenie powinny mieć dla nas dwa czynniki – wytrzymałość oraz elastyczność. Powinniśmy zdecydować się, czy bardziej zależy nam na wysokim poziomie wytrzymałości, czy może na tym, aby materiał charakteryzował się bardzo dobrą elastycznością? Uzyskanie bardzo dobrych parametrów obu czynników się nie zdarza – zazwyczaj dany filament oferuje nam najlepszy jeden z parametrów przy o wiele gorszym drugim. Wśród podstawowych filamentów plastikowych znajdziemy z całą pewnością kolorowy filament pet. Jest to naprawdę popularny materiał eksploatacyjny, ponieważ charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością długookresową, a także doskonałymi parametrami mechanicznymi, wśród których wymienić można wysoki poziom sztywności, twardości oraz udarności. Dodatkowo odznacza się niską absorpcją wilgoci oraz stabilnością wymiarów.

filament petZ tego materiału można produkować dowolne przedmioty – mogą to być na przykład elementy maszyn i urządzeń, wsporniki, listwy, sworznie i całe mnóstwo innych rzeczy. Właściwie ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Podobną wytrzymałością charakteryzują się jednak też inne filamenty – na przykład nylon. I on jest stosowany do produkcji panewek łożysk, kół zębatych czy innych elementów konstrukcyjnych. Sprawdza się idealnie w drukarkach 3D opartych na technologii FDM lub SLS. Minusem jest jednak jego średnia elastyczność, ale w niektórych sytuacjach nie jest to ważne. Tak naprawdę może być nam ciężko zdecydować się, czy lepszy będzie filament pet czy może nylon. Oba mają swoje zalety oraz wady, również dostępne są w podobnej cenie. Wydaje się jednak, że bardziej popularny jest pet. A ponadto na rynku dostępne są także jego wzmocnione wersje, na przykład pet m, który został uszlachetniony specjalnym wypełniaczem mineralnym, co doprowadziło do zwiększenia dokładności druku oraz sztywności.

Oczywiście wraz z kolejnymi ulepszeniami materiału jego cena rośnie, jednak w tym przypadku wiemy dobrze, za co płacimy – producent dokładnie wskazuje, jakie cechy odróżniają nową uszlachetnioną wersję filamentu pet od tej poprzedniej.

Dodaj komentarz

Close Menu